Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

opublikowano: 2014-05-14 13:36, Mikołaj Pieńkos

Sieć rowerowa w stolicy liczy już ok. 682 km (w tym 500 km dróg dla rowerów, 81 km ciągów pieszo-rowerowych, 48 km pasów i 53 km ulic z kontraruchem). Nowe odcinki mają przede wszystkim łączyć istniejące trasy w spójną sieć, tak by umożliwić podróżowanie rowerem na dłuższych trasach. Staramy się również stale nadzorować i poprawiać stan istniejącej infrastruktury.

Rowerowa Warszawa

Warszawa z roku na rok jest bardziej przyjazna dla rowerzystów. Promowanie ruchu rowerowego w ruchu miejskim, szczególnie w centrum miasta jest jednym z głównych celów „Strategii zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy”. Dlatego stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej, systemu roweru publicznego oraz innych udogodnień dla rowerzystów.

Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 682 km (w tym 500 km dróg dla rowerów, 81 km ciągów pieszo-rowerowych, 48 km pasów i 53 km ulic z kontraruchem). Sieć tras rowerowych uzupełnia 455 km ulic o ruchu uspokojonym oraz ponad 125 km rekracyjnych szlaków pieszo-rowerowych i odcinków jezdni serwisowych. 

Nowe odcinki mają przede wszystkim łączyć istniejące trasy w spójną sieć, tak by umożliwić podróżowanie rowerem na dłuższych trasach. Staramy się również stale nadzorować i poprawiać stan istniejącej infrastruktury.

W wakacje 2017 r. wyznaczone zostały pasy rowerowe na ulicach Tamka i Zajęcza. Połączyły one istniejące ciągi rowerowe po dwóch stronach Wisły tworząc pierwszą pełną trasę przez centrum Warszawy. Otworzyliśmy też kładkę dla pieszych i rowerzystów pod mostem Łazienkowskim. W kolejnym roku oddaliśmy do użytku m.in. trasę w ciągu ulic Powsińska-Wiertnicza, co stanowiło brakujący element 24-kilometrowego ciągu rowerowego północ-południe.

Upowszechnianiu roweru jako środka transportu służy również system rowerów publicznych Veturilo. Ponad 5700 jednośladów jest do dyspozycji warszawiaków i turystów w blisko 400 wypożyczalniach. Rowery miejskie mają być uzupełnieniem komunikacji publicznej i alternatywą dla dojazdów samochodem do centrum. Wypożyczyć można również tandemy, rowery elektryczne (w okolicy skarpy warszawskiej) i rowerki dziecięce. Działają także wypożyczalnie rowerów towarowych (umożliwiających transport do 4 dzieci lub 100 kg bagażu).

Warszawa inwestuje także w inne udogodnienia dla rowerzystów. Z każdym rokiem rośnie liczba stojaków rowerowych – obecnie jest ich już ponad 15 000. Udało się zapewnić możliwość bezpiecznego i wygodnego pozostawienia roweru na węzłach przesiadkowych oraz pod większością szkół, urzędów, przychodni i innych ważnych obiektów. W najbardziej uczęszczanych punktach montujemy również samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Jednoślad w stolicy nie jest już tylko pojazdem rekreacyjnym, ale również środkiem transportu. Ruch rowerowy w ciągu dwóch lat wzrósł o ok. 40 procent. Rekord padł 15 sierpnia 2017 - Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym w rejonie Solca przejechało 11 498 osób. Ostatnie lata to skokowy wzrost liczby rowerzystów. Między 2015 a 2016 r. liczba rowerzystów wzrosła o 19 proc, natomiast między 2016 a 2017 r. – aż o 22 proc. W 2015 roku Warszawskie Badanie Ruchu wykazało, że na rowerze odbywa się 3,8 proc. podróży niepieszych, w 2017 r. udział ten można oszacować na 5,5 proc. To oznacza, że każdego dnia po ulicach Warszawy porusza się ponad 75 tys. rowerzystów. 

We wrześniu 2018 roku świętowaliśmy przekroczenie granicy miliona przejazdów w ciągu jednego roku na pojedynczej trasie. Jest to pierwszy taki przypadek w historii prowadzenie pomiarów w Polsce. Rekordowy wynik padł na ulicy Świętokrzyskiej, która kilka lat temu w wyniku przebudowy zyskała komfortową drogę dla rowerów. Przykłady takie jak ten pokazują, że dotychczasowe inwestycje w rozwój ruchu rowerowego przynoszą wymierne efekty.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że system rowerowy w Warszawie nie jest jeszcze idealny. Wszelkie uwagi, wnioski i propozycje możecie kierować na adres rowery@um.warszawa.pl (max. rozmiar wiadomości z załącznikami - 10 mb).

Infrastruktura rowerowa w budowie lub remoncie. Najważniejsze inwestycje (razem 15,6 km):

Trasa Odcinek Rodzaj inwestycji Inwestor Długość [km]
Anielewicza Okopowa - Karmelicka (obie strony - pasy rowerowe) budowa ZDM 1,1
plac Pięciu Rogów Aleje Jerozolimskie - Boduena budowa ZDM 0,5
Marszałkowska Świętokrzyska - rondo Dmowskiego (str. zachodnia) buodwa ZDM 0,5
Kadetów Łasaka - Poprawna budowa i remont ZDM 0,5
Wybrzeże Helskie - Wybrzeże Szczecińskie Zatylna - Port Praski (obie strony) budowa ZMID 4,7
Światowida Strumykowa - pętla Winnica budowa ZTM 1,4
Górczewska rejon stacji metra Powstańców Śląskich i Ulrychów budowa i remont Metro Warszawskie 2,3
Karczunkowska węzeł Zamienne budowa GDDKiA 0,4
Południowa Obwodnica Warszawy - odc. A Cynamonowa - Przyczółkowa budowa GDDKiA 4,2

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 r.


Wykaz używanych skrótów:

  • GDDKiA - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
  • UD - Urząd Dzielnicy
  • ZDM  - Zarząd Dróg Miejskich
  • ZMID - Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych
  • ZTP - Zarząd Terenów Publicznych