Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

opublikowano: 2014-05-14 13:36, Mikołaj Pieńkos

Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 600 km (w tym 457 km dróg dla rowerów, 74,5 km ciągów pieszo-rowerowych, 45 km pasów i 34 km ulic z kontraruchem). Nowe odcinki mają przede wszystkim łączyć istniejące trasy w spójną sieć, tak by umożliwić podróżowanie rowerem na dłuższych trasach. Staramy się również stale nadzorować i poprawiać stan istniejącej infrastruktury.

Rowerowa Warszawa

Warszawa z roku na rok jest bardziej przyjazna dla rowerzystów. Promowanie ruchu rowerowego w ruchu miejskim, szczególnie w centrum miasta jest jednym z głównych celów „Strategii zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy”. Dlatego stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej, systemu roweru publicznego oraz innych udogodnień dla rowerzystów.

Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 600 km (w tym 457 km dróg dla rowerów, 74,5 km ciągów pieszo-rowerowych, 45 km pasów i 34 km ulic z kontraruchem). Nowe odcinki mają przede wszystkim łączyć istniejące trasy w spójną sieć, tak by umożliwić podróżowanie rowerem na dłuższych trasach. Staramy się również stale nadzorować i poprawiać stan istniejącej infrastruktury.

W wakacje 2017 r. wyznaczone zostały pasy rowerowe na ulicach Tamka i Zajęcza. Połączyły one istniejące ciągi rowerowe po dwóch stronach Wisły tworząc pierwszą pełną trasę przez centrum Warszawy. Otworzyliśmy też kładkę dla pieszych i rowerzystów pod mostem Łazienkowskim. W tym roku oddaliśmy do użytku m.in. trasę w ciągu ulic Powsińska-Wiertnicza, co stanowiło brakujący element 24-kilometrowego ciągu rowerowego północ-południe.

Upowszechnianiu roweru jako środka transportu służy również system rowerów publicznych Veturilo. Ponad 5500 jednośladów jest do dyspozycji warszawiaków i turystów w ponad 380 wypożyczalniach. Rowery miejskie mają być uzupełnieniem komunikacji publicznej i alternatywą dla dojazdów samochodem do centrum. Wypożyczyć można również tandemy, rowery elektryczne (w okolicy skarpy warszawskiej) i rowerki dziecięce. Działają także wypożyczalnie rowerów towarowych (umożliwiających transport do 4 dzieci lub 100 kg bagażu).

Warszawa inwestuje także w inne udogodnienia dla rowerzystów. Z każdym rokiem rośnie liczba stojaków rowerowych – obecnie jest ich już ponad 10 000. Udało się zapewnić możliwość bezpiecznego i wygodnego pozostawienia roweru na węzłach przesiadkowych oraz pod większością szkół, urzędów, przychodni i innych ważnych obiektów. W najbardziej uczęszczanych punktach montujemy również samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Jednoślad w stolicy nie jest już tylko pojazdem rekreacyjnym, ale również środkiem transportu. Ruch rowerowy w ciągu dwóch lat wzrósł o ok. 40 procent. Rekord padł 15 sierpnia 2017 - Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym w rejonie Solca przejechało 11 498 osób. Ostatnie lata to skokowy wzrost liczby rowerzystów. Między 2015 a 2016 r. liczba rowerzystów wzrosła o 19 proc, natomiast między 2016 a 2017 r. – aż o 22 proc. W 2015 roku Warszawskie Badanie Ruchu wykazało, że na rowerze odbywa się 3,8 proc. podróży niepieszych, w 2017 r. udział ten można oszacować na 5,5 proc. To oznacza, że każdego dnia po ulicach Warszawy porusza się ponad 75 tys. rowerzystów. 

We wrześniu 2018 roku świętowaliśmy przekroczenie granicy miliona przejazdów w ciągu jednego roku na pojedynczej trasie. Jest to pierwszy taki przypadek w historii prowadzenie pomiarów w Polsce. Rekordowy wynik padł na ulicy Świętokrzyskiej, która kilka lat temu w wyniku przebudowy zyskała komfortową drogę dla rowerów. Przykłady takie jak ten pokazują, że dotychczasowe inwestycje w rozwój ruchu rowerowego przynoszą wymierne efekty.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że system rowerowy w Warszawie nie jest jeszcze idealny. Wszelkie uwagi, wnioski i propozycje możecie kierować na adres rowery@um.warszawa.pl (max. rozmiar wiadomości z załącznikami - 10 mb).

Infrastruktura rowerowa w budowie lub remoncie. Najważniejsze inwestycje (razem 60,7 km):

Trasa Odcinek Inwestor Długość [km]
Batorego / al.Niepodległości skrzyżowanie ZDM 0,2
Szwedzka/al. "Solidarności" skrzyżowanie ZDM 0,2
Towarowa pl. Zawiszy-Kolejowa ZDM 0,2
Kaliskiego Radiowa - Archimedesa ZDM 0,3
Słowackiego Popiełuszki - pl. Wilsona ZDM 0,5
Drewny Przyczółkowa-granica miasta ZDM 0,6
Puławska Domaniewska - Dolina Służewiecka ZDM 3,1
al. Zjednoczenia Marymoncka - Żeromskiego ZDM 1
"obwodnica" Targówka Ossowskiego - Handlowa - Pratulińska ZDM 3,4
"Ochota na rower" kontraruch na 29 ulicach ZDM 5,4
Leszno-Górczewska Okopowa - Tyszkiewicza ZMID 0,6
Wał Miedzeszyński Trakt Lubelski - Trasa S2 ZMID 1
Trakt Lubelski Zwoleńska - Borowiecka ZMID 1,8
Łodygowa Radzymińska - granica miasta ZMID 3,5
Głębocka-Berensona Magiczna - Kąty Grodziskie ZMID 3,1
Górczewska stacje M2 Księcia Janusza i Młynów Metro Warszawskie 1,2
Bruzdowa Prętowa - 37 KUD UD Wilanów 0,3
Woronicza Etiudy Rewolucyjnej - Żwirki i Wigury UD Mokotów 0,9
Rydygiera Przasnyska-Stasiaka UD Żoliborz 0,6
Karczunkowska wiadukt nad torami kolejowymi PKP PLK 0,2
Południowa Obwodnica Warszawy Gandhi - Szosa Lubelska GDDKiA 32,2
Branickiego al. Rzeczypospolitej - Ledóchowskiej inwestor prywatny 0,4
SUMA 60,7

 


Wykaz używanych skrótów:

ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 r.

  • UD - urząd dzielnicy
  • GDDKiA - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
  • ZDM  - Zarząd Dróg Miejskich
  • ZMID - Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych
  • ZTP - Zarząd Terenów Publicznych